Blog icon

Contact

Please enter a valid first name

Please enter a valid last name

Please enter a valid email address

Please enter your message to send to the contact

Contact details:

Biography

Jessica is an Advanced Accredited Practicing Dietitian (AdvAPD) and Nutrition Systems Scientist with CSIRO Agriculture and Food, based in Brisbane. As a dietitian and public health nutritionist, she is interested in understanding how agriculture and food systems can be leveraged to improve nutrition, particularly among vulnerable population groups including women and young children. Her recent work has focused on developing methods and tools to evaluate healthiness and sustainability of food environments in low and middle income countries. She completed her PhD at the University of Queensland which examined the contribution of fish to nutrition and food security in Bangladesh. Before joining CSIRO she worked for WorldFish, one of the CGIAR centres, developing approaches to integrate nutrition considerations into their work on food security related to fisheries and aquaculture. Her field research experience has been largely focused in Bangladesh and the Pacific Islands.

Achievements and Awards

  • June 2021-ongoing

    Advanced Accredited Practicing Dietitian
    Dietitians Australia

  • December 2020-ongoing

    Honorary Senior Fellow
    School of Public Health, University of Queensland

  • March 2015-ongoing

    CSIRO OCE Science Leader PhD top-up scholarship
    CSIRO

  • March 2015-ongoing

    Australian Postgraduate Award (APA) PhD scholarship
    The University of Queensland

Academic Qualifications

  • 2017

    Doctor of Philosophy (Public Health)
    The University of Queensland

  • 2009

    Bachelor of Health Science (Nutrition and Dietetics)
    Queensland University of Technology

Professional Experiences

  • 2017-2017

    Post Doctoral Fellow
    WorldFish (CGIAR)

  • 2012-2014

    Nutrition Scientist
    WorldFish (CGIAR)

  • 2010-2011

    Clinical Dietitian
    Princess Alexandra Hospital

  • 2009-2010

    Dietitan (research)
    Queensland University of Technology

Community and Corporate Citizenship

  • Jan 2015-Dec 2015

    Postgraduate student representative to the UQ academic board

  • Jun 2012-July 2013

    Australian Youth Ambassador for Development Volunteer (Bangladesh)